Cornell Dubilier Electronics MLP331M250EK1A
MLP331M250EK1A picture photo
Mfg. Part Number
MLP331M250EK1A
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 250V FLATPACK
Datasheet Download
MLP331M250EK1A.pdf
Availability of MLP331M250EK1A
QUANTITY
MLP331M250EK1A Order Process
Ship out your order
Specifications of MLP331M250EK1A
Internal Part NumberEIS-MLP331M250EK1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRuggedized and High Reliability Flatpack Aluminum Electrolytic Capacitors
PCN Design/SpecificationMLP Flapjack Series 01/Dec/2015
Standard Package10
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)426 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.8A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension1.500" L x 1.750" W (38.10mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLP331M250EK1A
Related LinksMLP331M, MLP331M250EK1A Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MLP331M250EK1A Details Description
Related parts for MLP331M250EK1A
CONN FERRULE INNER CRIMP DB37 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 634K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 16V 10% 2312 datasheet.pdf
ANTENNA DUAL-BAND 3.5DBI N FML datasheet.pdf
CONN PLUG 52POS .050" R/A PCB datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
KIT EZRADIO TEST CARD SI4463 TRX datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf