Cornell Dubilier Electronics MLP332M063EA1A
MLP332M063EA1A picture photo
Mfg. Part Number
MLP332M063EA1A
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 63V FLATPACK
Datasheet Download
MLP332M063EA1A.pdf
Availability of MLP332M063EA1A
QUANTITY
MLP332M063EA1A Order Process
Ship out your order
Specifications of MLP332M063EA1A
Internal Part NumberEIS-MLP332M063EA1A
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)64 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5.2A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension2.000" L x 1.750" W (50.80mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLP332M063EA1A
Related LinksMLP332M, MLP332M063EA1A Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MLP332M063EA1A Details Description
Related parts for MLP332M063EA1A
CONN RECEPT 7POS MTA-156 24AWG datasheet.pdf
OSC VCXO 1.163MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
ROUND SPACER #6 PVC 3.81MM datasheet.pdf
RES 169 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 3.4A 48 MOHM SMD datasheet.pdf
CABLE 12COND 22AWG SLATE 100' datasheet.pdf
LP 7.50/135/16 BK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf