Cornell Dubilier Electronics MLP332M080EB1C
MLP332M080EB1C picture photo
Mfg. Part Number
MLP332M080EB1C
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 80V FLATPACK
Datasheet Download
MLP332M080EB1C.pdf
Availability of MLP332M080EB1C
QUANTITY
MLP332M080EB1C Order Process
Ship out your order
Specifications of MLP332M080EB1C
Internal Part NumberEIS-MLP332M080EB1C
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)44 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current7.5A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension3.000" L x 1.750" W (76.20mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFlatPack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLP332M080EB1C
Related LinksMLP332M, MLP332M080EB1C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MLP332M080EB1C Details Description
Related parts for MLP332M080EB1C
RES SMD 93.1K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC REG DL BUCK/LINEAR SYNC 10DFN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.3KV 3A DO201AD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CAP FEEDTHRU 5000PF 200V X7W datasheet.pdf
CONTACT SKT 16-20 AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf