Cornell Dubilier Electronics MLP332M080EB1D
MLP332M080EB1D picture photo
Mfg. Part Number
MLP332M080EB1D
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 80V FLATPACK
Datasheet Download
MLP332M080EB1D.pdf
Availability of MLP332M080EB1D
QUANTITY
MLP332M080EB1D Order Process
Ship out your order
Specifications of MLP332M080EB1D
Internal Part NumberEIS-MLP332M080EB1D
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRuggedized and High Reliability Flatpack Aluminum Electrolytic Capacitors
PCN Design/SpecificationMLP Flapjack Series 01/Dec/2015
Standard Package10
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMLP
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)44 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current7.5A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension3.000" L x 1.750" W (76.20mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseFlatPack, Tabbed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLP332M080EB1D
Related LinksMLP332M, MLP332M080EB1D Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MLP332M080EB1D Details Description
Related parts for MLP332M080EB1D
IC OPAMP JFET 1MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V 1111 datasheet.pdf
POT JOYSTICK 20K OHM W/SWITCH datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 21POS STR 5MM datasheet.pdf
IC FPGA 476 I/O 1020BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 124K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 220 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 820UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
RES 93.1 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf