Cornell Dubilier Electronics MLP332M080EB1D
MLP332M080EB1D picture photo
Mfg. Part Number
MLP332M080EB1D
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 80V FLATPACK
Datasheet Download
MLP332M080EB1D.pdf
Availability of MLP332M080EB1D
QUANTITY
MLP332M080EB1D Order Process
Ship out your order
Specifications of MLP332M080EB1D
Internal Part NumberEIS-MLP332M080EB1D
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)44 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current7.5A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension3.000" L x 1.750" W (76.20mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLP332M080EB1D
Related LinksMLP332M, MLP332M080EB1D Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MLP332M080EB1D Details Description
Related parts for MLP332M080EB1D
PSOC POD FOR CY8C29 QFN datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 100MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.05K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
RES 240 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPS POWER SWITCH 9-SIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS SKT datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 28POS .050 SMD datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 75MHZ 8VFQFPN datasheet.pdf