Cornell Dubilier Electronics MLP383M016EB1A
MLP383M016EB1A picture photo
Mfg. Part Number
MLP383M016EB1A
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 38000UF 20% 16V FLATPCK
Datasheet Download
MLP383M016EB1A.pdf
Availability of MLP383M016EB1A
QUANTITY
MLP383M016EB1A Order Process
Ship out your order
Specifications of MLP383M016EB1A
Internal Part NumberEIS-MLP383M016EB1A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRuggedized and High Reliability Flatpack Aluminum Electrolytic Capacitors
PCN Design/SpecificationMLP Flapjack Series 01/Dec/2015
Standard Package10
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMLP
PackagingBulk
Capacitance38000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)31 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current9A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension3.000" L x 1.750" W (76.20mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseFlatPack, Tabbed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLP383M016EB1A
Related LinksMLP383M, MLP383M016EB1A Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MLP383M016EB1A Details Description
Related parts for MLP383M016EB1A
IC REG LDO 3V 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACT SPDT MOM 1A 30V datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS SKT datasheet.pdf
IC OPAMP GP 80MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 600 I/O 1157FCBGA datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 361POS GOLD datasheet.pdf
RES 120 OHM 0.3W 0.1% RADIAL datasheet.pdf