Cornell Dubilier Electronics MLP401M200EK0C
MLP401M200EK0C picture photo
Mfg. Part Number
MLP401M200EK0C
Brief Description
CAP ALUM 400UF 20% 200V FLATPACK
Datasheet Download
MLP401M200EK0C.pdf
Availability of MLP401M200EK0C
QUANTITY
MLP401M200EK0C Order Process
Ship out your order
Specifications of MLP401M200EK0C
Internal Part NumberEIS-MLP401M200EK0C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRuggedized and High Reliability Flatpack Aluminum Electrolytic Capacitors
PackagingBulk
Capacitance400µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)388 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.9A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension1.500" L x 1.750" W (38.10mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFlatPack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLP401M200EK0C
Related LinksMLP401M, MLP401M200EK0C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MLP401M200EK0C Details Description
Related parts for MLP401M200EK0C
RES SMD 422K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR DUAL 20SO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS PIN datasheet.pdf
RES 17.8K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 5.5VWM 10.8VC DO220AA datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 33M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf