Cornell Dubilier Electronics MLP433M010EB0C
MLP433M010EB0C picture photo
Mfg. Part Number
MLP433M010EB0C
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 43000UF 20% 10V FLATPCK
Datasheet Download
MLP433M010EB0C.pdf
Availability of MLP433M010EB0C
QUANTITY
MLP433M010EB0C Order Process
Ship out your order
Specifications of MLP433M010EB0C
Internal Part NumberEIS-MLP433M010EB0C
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRuggedized and High Reliability Flatpack Aluminum Electrolytic Capacitors
PCN Design/SpecificationMLP Flapjack Series 01/Dec/2015
Standard Package10
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMLP
PackagingBulk
Capacitance43000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)30 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current9A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension3.000" L x 1.750" W (76.20mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFlatPack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLP433M010EB0C
Related LinksMLP433M, MLP433M010EB0C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MLP433M010EB0C Details Description
Related parts for MLP433M010EB0C
CAP ALUM 390UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf
FAN BLOWER CF 980X200MM 230VAC datasheet.pdf
IC DAC 16BIT SER 16-TSSOP datasheet.pdf
PELTIER UT11,12,F2,3030,TA,RT,W6 datasheet.pdf
625 DIP HDR SCRW MACH CONTACT datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
AP,STR,ZNC,PSA datasheet.pdf
750 TB SOCKET OPEN RA datasheet.pdf
RES SMD 560K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf