Cornell Dubilier Electronics MLP473M7R5EB0A
MLP473M7R5EB0A picture photo
Mfg. Part Number
MLP473M7R5EB0A
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47000UF 20% 7.5V FLTPCK
Datasheet Download
MLP473M7R5EB0A.pdf
Availability of MLP473M7R5EB0A
QUANTITY
MLP473M7R5EB0A Order Process
Ship out your order
Specifications of MLP473M7R5EB0A
Internal Part NumberEIS-MLP473M7R5EB0A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAluminum Capacitors
MLP and MLS Flatpack Capacitors
Ruggedized and High Reliability Flatpack Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMLP
PackagingBulk
Capacitance47000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating7.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)30 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current9.1A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension3.000" L x 1.750" W (76.20mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseFlatPack, Tabbed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLP473M7R5EB0A
Related LinksMLP473M, MLP473M7R5EB0A Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MLP473M7R5EB0A Details Description
Related parts for MLP473M7R5EB0A
IC EEPROM 2KBIT 1MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
IC MOSFET DVR DUAL N-CH 14TSSOP datasheet.pdf
IMPACT BP 6X10 DUAL WALL SN datasheet.pdf
RES 19.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IP66 SEALED LED INDICATOR datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.5A 16TQFN datasheet.pdf
RES 560 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.11K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
RES 316 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 3.1A TO263 datasheet.pdf
BCVP-350W- 4 BK datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf