Cornell Dubilier Electronics MLP473M7R5EB1C
MLP473M7R5EB1C picture photo
Mfg. Part Number
MLP473M7R5EB1C
Brief Description
CAP ALUM 47000UF 20% 7.5V FLTPCK
Datasheet Download
MLP473M7R5EB1C.pdf
Availability of MLP473M7R5EB1C
QUANTITY
MLP473M7R5EB1C Order Process
Ship out your order
Specifications of MLP473M7R5EB1C
Internal Part NumberEIS-MLP473M7R5EB1C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRuggedized and High Reliability Flatpack Aluminum Electrolytic Capacitors
PCN Design/SpecificationMLP Flapjack Series 01/Dec/2015
Standard Package10
PackagingBulk
Capacitance47000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating7.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)30 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current9.1A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension3.000" L x 1.750" W (76.20mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFlatPack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLP473M7R5EB1C
Related LinksMLP473M, MLP473M7R5EB1C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MLP473M7R5EB1C Details Description
Related parts for MLP473M7R5EB1C
FIXED IND 820NH 1.24A 180 MOHM datasheet.pdf
RECT BRIDGE 3PH 1600V PWS-E-1 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 2 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS SKT datasheet.pdf
VARISTOR 162V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
CUSTOM UNIVERSAL MAT UM4043 datasheet.pdf
RES 37.4K OHM 1/2W 0.1% RADIAL datasheet.pdf