Cornell Dubilier Electronics MLP802M025EK1D
MLP802M025EK1D picture photo
Mfg. Part Number
MLP802M025EK1D
Brief Description
CAP ALUM 8000UF 20% 25V FLATPACK
Datasheet Download
MLP802M025EK1D.pdf
Availability of MLP802M025EK1D
QUANTITY
MLP802M025EK1D Order Process
Ship out your order
Specifications of MLP802M025EK1D
Internal Part NumberEIS-MLP802M025EK1D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRuggedized and High Reliability Flatpack Aluminum Electrolytic Capacitors
PCN Design/SpecificationMLP Flapjack Series 01/Dec/2015
Standard Package10
PackagingBulk
Capacitance8000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)87 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.9A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension1.500" L x 1.750" W (38.10mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseFlatPack, Tabbed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLP802M025EK1D
Related LinksMLP802M, MLP802M025EK1D Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MLP802M025EK1D Details Description
Related parts for MLP802M025EK1D
IC OPAMP VFB 60MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf