Cornell Dubilier Electronics MLP821M250EB0C
MLP821M250EB0C picture photo
Mfg. Part Number
MLP821M250EB0C
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 250V FLATPACK
Datasheet Download
MLP821M250EB0C.pdf
Availability of MLP821M250EB0C
QUANTITY
MLP821M250EB0C Order Process
Ship out your order
Specifications of MLP821M250EB0C
Internal Part NumberEIS-MLP821M250EB0C
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)172 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.8A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension3.000" L x 1.750" W (76.20mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFlatPack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLP821M250EB0C
Related LinksMLP821M, MLP821M250EB0C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MLP821M250EB0C Details Description
Related parts for MLP821M250EB0C
TRANS NPN 400V 12A TO220AB datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 16A PNL MNT datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS 5X7.5MM CRIMP datasheet.pdf
GDT 470V 20% 10KA datasheet.pdf
COMPUTER SNGL BD BL2000 IDC HDR datasheet.pdf
RES SMD 12.6KOHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 11POS .51M datasheet.pdf
RES 270K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 400VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf