TE Connectivity Raychem Circuit Protection MLV0402-250K-C400
MLV0402-250K-C400 picture photo
Mfg. Part Number
MLV0402-250K-C400
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 22.5V 20A 0402
Datasheet Download
MLV0402-250K-C400.pdf
Availability of MLV0402-250K-C400
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MLV0402-250K-C400 Order Process
Ship out your order
Specifications of MLV0402-250K-C400
Internal Part NumberEIS-MLV0402-250K-C400
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)22.5V
Varistor Voltage (Typ)25V
Varistor Voltage (Max)27.5V
Current - Surge20A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts14VAC
Maximum DC Volts18VDC
Energy0.05J
Package / Case0402 (1005 Metric)
Mounting TypeSurface Mount, MLCV
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLV0402-250K-C400
MLV0402-250K-C400 Details Description
Related parts for MLV0402-250K-C400
CONN MAGJACK 4PORT 100 BASE-TX datasheet.pdf
IC DAC DUAL V-OUT 12BIT 16-QSOP datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 25MSPS 48-LQFP datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 59VC SMB datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 680PF 440VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS INLINE W/PIN datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 24.4VC 3DFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Field Programmable Gate Array, 196 CLBs, 6000 Gates, 83MHz, CMOS, PQCC84 IC datasheet.pdf