NKK Switches MLW3012-12-DB-1A
MLW3012-12-DB-1A picture photo
Mfg. Part Number
MLW3012-12-DB-1A
Manufacturer
Product Category
Rocker Switches
Brief Description
SWITCH ROCKER SPDT 5A 125V
Datasheet Download
MLW3012-12-DB-1A.pdf
Availability of MLW3012-12-DB-1A
QUANTITY
MLW3012-12-DB-1A Order Process
Ship out your order
Specifications of MLW3012-12-DB-1A
Internal Part NumberEIS-MLW3012-12-DB-1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
RoHS InformationMLW Series, Cert of Compliance
Standard Package1
Category Switches
FamilyRocker Switches
SeriesMLW
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC), 3A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeConcave (Curved) - Illuminated
Color - Actuator/CapWhite
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, ColorIncandescent, White
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsRectangular - 18.70mm x 16.70mm
Operating Temperature-10°C ~ 50°C
Mechanical Life30,000 Cycles
Electrical Life10,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLW3012-12-DB-1A
Related LinksMLW3012-, MLW3012-12-DB-1A Datasheet, NKK Switches Distributor
MLW3012-12-DB-1A Details Description
Related parts for MLW3012-12-DB-1A
RES SMD 2.32K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DGTL POT QUAD 50K 24SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
IC FPGA 396 I/O 676FBGA datasheet.pdf
CABLE 3COND 18AWG BLACK 2500' datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 150PS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf