NKK Switches MLW3012-12PE-1A
MLW3012-12PE-1A picture photo
Mfg. Part Number
MLW3012-12PE-1A
Manufacturer
Product Category
Rocker Switches
Brief Description
SWITCH ROCKER SPDT 5A 125V
Datasheet Download
MLW3012-12PE-1A.pdf
Availability of MLW3012-12PE-1A
QUANTITY
MLW3012-12PE-1A Order Process
Ship out your order
Specifications of MLW3012-12PE-1A
Internal Part NumberEIS-MLW3012-12PE-1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyRocker Switches
SeriesMLW
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC), 3A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypePaddle - Illuminated
Color - Actuator/CapYellow
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, ColorIncandescent, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsRectangular - 18.70mm x 16.70mm
Operating Temperature-10°C ~ 50°C
Mechanical Life30,000 Cycles
Electrical Life10,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLW3012-12PE-1A
Related LinksMLW3012, MLW3012-12PE-1A Datasheet, NKK Switches Distributor
MLW3012-12PE-1A Details Description
Related parts for MLW3012-12PE-1A
IC DELAY LINE 75NS 14DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONN HEADER 17POS .100 VERT TIN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 2A DO214AA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf