NKK Switches MLW3013-12RG-1H
MLW3013-12RG-1H picture photo
Mfg. Part Number
MLW3013-12RG-1H
Manufacturer
Product Category
Rocker Switches
Brief Description
SWITCH ROCKER SPDT 5A 125V
Datasheet Download
MLW3013-12RG-1H.pdf
Availability of MLW3013-12RG-1H
QUANTITY
MLW3013-12RG-1H Order Process
Ship out your order
Specifications of MLW3013-12RG-1H
Internal Part NumberEIS-MLW3013-12RG-1H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyRocker Switches
SeriesMLW
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Off-On
Current Rating5A (AC), 3A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeConcave (Curved) - Illuminated
Color - Actuator/CapBlue
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, ColorIncandescent, Blue
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsRectangular - 18.70mm x 16.70mm
Operating Temperature-10°C ~ 50°C
Mechanical Life30,000 Cycles
Electrical Life10,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLW3013-12RG-1H
Related LinksMLW3013, MLW3013-12RG-1H Datasheet, NKK Switches Distributor
MLW3013-12RG-1H Details Description
Related parts for MLW3013-12RG-1H
CONN HEADER 30POS DUAL 1MM SMD datasheet.pdf
SUBMINIATURE BASIC SWITCH datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 10% 200VDC RAD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 80PBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 39UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSNG RCPT IN-LINE 8POS SKT datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 100mA Backlight 16-TQFN (3x3) datasheet.pdf
FIXED IND 300NH 780MA 130 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 50POS datasheet.pdf