NKK Switches MLW3015-00RC-2A
MLW3015-00RC-2A picture photo
Mfg. Part Number
MLW3015-00RC-2A
Brief Description
SWITCH ROCKER SPDT 5A 125V
Datasheet Download
MLW3015-00RC-2A.pdf
Availability of MLW3015-00RC-2A
QUANTITY
MLW3015-00RC-2A Order Process
Ship out your order
Specifications of MLW3015-00RC-2A
Internal Part NumberEIS-MLW3015-00RC-2A
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC), 3A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeConcave (Curved)
Color - Actuator/CapRed
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsSquare - 19.20mm²
Operating Temperature-10°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLW3015-00RC-2A
Related LinksMLW3015, MLW3015-00RC-2A Datasheet, NKK Switches Distributor
MLW3015-00RC-2A Details Description
Related parts for MLW3015-00RC-2A
RES SMD 52.3 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
RELAY OPTOMOS 150MA 4-SOP datasheet.pdf
TERM BLK SIDE ENTRY 19POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 300PF 14KV NONSTND datasheet.pdf
RES 0.16 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 110K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
FUSE AUTOMOTIVE 30A AUTO LINK datasheet.pdf
CAP ALUM 39UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf