NKK Switches MLW3018-24-RE-1A
MLW3018-24-RE-1A picture photo
Mfg. Part Number
MLW3018-24-RE-1A
Brief Description
SWITCH ROCKER SPDT 5A 125V
Datasheet Download
MLW3018-24-RE-1A.pdf
Availability of MLW3018-24-RE-1A
QUANTITY
MLW3018-24-RE-1A Order Process
Ship out your order
Specifications of MLW3018-24-RE-1A
Internal Part NumberEIS-MLW3018-24-RE-1A
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionMom-Off-Mom
Current Rating5A (AC), 3A (DC)
Color - Actuator/CapYellow
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, ColorIncandescent, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsRectangular - 18.70mm x 16.70mm
Operating Temperature-10°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLW3018-24-RE-1A
Related LinksMLW3018-, MLW3018-24-RE-1A Datasheet, NKK Switches Distributor
MLW3018-24-RE-1A Details Description
Related parts for MLW3018-24-RE-1A
Crystal 4.9152MHz 30ppm 18pF 150 Ohm -10°C - 60°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 3/8-24 UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS MATE-N-LOK NAT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP FILM 1500PF 3% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 2.4M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSNG RCPT 9POS PNL MNT MALE datasheet.pdf
STRIP MARKER 12 Y datasheet.pdf
OSC VCTCXO 100.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf