NKK Switches MLW3019-F-LF-2A
MLW3019-F-LF-2A picture photo
Mfg. Part Number
MLW3019-F-LF-2A
Brief Description
SWITCH ROCKER SPDT 5A 125V
Datasheet Download
MLW3019-F-LF-2A.pdf
Availability of MLW3019-F-LF-2A
QUANTITY
MLW3019-F-LF-2A Order Process
Ship out your order
Specifications of MLW3019-F-LF-2A
Internal Part NumberEIS-MLW3019-F-LF-2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
RoHS InformationMLW Series, Cert of Compliance
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Off-Mom
Current Rating5A (AC), 3A (DC)
Color - Actuator/CapGreen
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)2.1 VDC
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsSquare - 19.20mm²
Operating Temperature-10°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLW3019-F-LF-2A
Related LinksMLW3019, MLW3019-F-LF-2A Datasheet, NKK Switches Distributor
MLW3019-F-LF-2A Details Description
Related parts for MLW3019-F-LF-2A
IC OPAMP CHOPPER 3MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 165MA 3.45 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V 10% BX 1210 datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN FPC VERT 37POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 10ppm 12pF 300 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CAP FILM 0.062UF 5% 2000VDC AXIA datasheet.pdf