NKK Switches MLW3022-12RC-1A
MLW3022-12RC-1A picture photo
Mfg. Part Number
MLW3022-12RC-1A
Brief Description
SWITCH ROCKER DPDT 5A 125V
Datasheet Download
MLW3022-12RC-1A.pdf
Availability of MLW3022-12RC-1A
QUANTITY
MLW3022-12RC-1A Order Process
Ship out your order
Specifications of MLW3022-12RC-1A
Internal Part NumberEIS-MLW3022-12RC-1A
PackagingBulk
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC), 3A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeConcave (Curved) - Illuminated
Color - Actuator/CapRed
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, ColorIncandescent, Red
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsRectangular - 18.70mm x 16.70mm
Operating Temperature-10°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLW3022-12RC-1A
Related LinksMLW3022, MLW3022-12RC-1A Datasheet, NKK Switches Distributor
MLW3022-12RC-1A Details Description
Related parts for MLW3022-12RC-1A
CONN PLUG 26POS W/SOCKET CRIMP datasheet.pdf
IC REGISTER SHIFT 12STAGE 20-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP THIN FILM 10PF 50V 0603 datasheet.pdf
SLDSW 10A 0.5M EXIT=LFT NO ACTUA datasheet.pdf
ATTENUATOR 1DB 50 OHM 0805 SMD datasheet.pdf
RES SMD 57.6K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES 1.89K OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 0.499 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HOUSING 40POS 1.27MM datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 64POS datasheet.pdf