NKK Switches MLW3022-28-DD-2A
MLW3022-28-DD-2A picture photo
Mfg. Part Number
MLW3022-28-DD-2A
Brief Description
SWITCH ROCKER DPDT 5A 125V
Datasheet Download
MLW3022-28-DD-2A.pdf
Availability of MLW3022-28-DD-2A
QUANTITY
MLW3022-28-DD-2A Order Process
Ship out your order
Specifications of MLW3022-28-DD-2A
Internal Part NumberEIS-MLW3022-28-DD-2A
PackagingBulk
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC), 3A (DC)
Color - Actuator/CapOrange
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, ColorIncandescent, Orange
Illumination Voltage (Nominal)28 VAC
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsSquare - 19.20mm²
Operating Temperature-10°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLW3022-28-DD-2A
Related LinksMLW3022-, MLW3022-28-DD-2A Datasheet, NKK Switches Distributor
MLW3022-28-DD-2A Details Description
Related parts for MLW3022-28-DD-2A
Connector Receptacle 35 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 6.92K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
BERG II 0.100" DUAL ST datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE SKT datasheet.pdf
M83513/13-A01NP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 35A datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf