Melexis MLX90316LGO-BDG-100-RE
MLX90316LGO-BDG-100-RE picture photo
Mfg. Part Number
MLX90316LGO-BDG-100-RE
Manufacturer
Product Category
Magnetic Sensors - Hall Effect, Digital Switch, Linear, Compass (ICs)
Brief Description
IC SENSOR INTERFACE ROT 16TSSOP
Datasheet Download
MLX90316LGO-BDG-100-RE.pdf
Availability of MLX90316LGO-BDG-100-RE
QUANTITY
MLX90316LGO-BDG-100-RE Order Process
Ship out your order
Specifications of MLX90316LGO-BDG-100-RE
Internal Part NumberEIS-MLX90316LGO-BDG-100-RE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesBack-End Calibration of MLX90316
Front-End Calibration of MLX90316
Magnet Selection for MLX90316
Magnetic Rotary Position Sensor
RoHS InformationHF/Green Compliance Declaration
Standard Package4,500
Category Sensors, Transducers
FamilyMagnetic Sensors - Hall Effect, Digital Switch, Linear, Compass (ICs)
SeriesTriaxis®
PackagingTape & Reel (TR)
Sensing Range20mT ~ 70mT
TypeRotary
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Current - Supply16mA
Current - Output (Max)30mA
Output TypeSPI
Features-
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
Package / Case16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package16-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLX90316LGO-BDG-100-RE
Related LinksMLX90316LGO, MLX90316LGO-BDG-100-RE Datasheet, Melexis Distributor
MLX90316LGO-BDG-100-RE Details Description
Related parts for MLX90316LGO-BDG-100-RE
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO220F datasheet.pdf
CONV DC/DC 7.5W 18-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 400V 4A TO220 datasheet.pdf
MICRO 37POS SKT 8" YEL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 100 OHM 1% 20W datasheet.pdf
2G GPRS OPEN COMM GTWY datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
IC CTRLR BUCK PWM 14SOIC datasheet.pdf
BLOW-MOLDED PARTS datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 5% 400VDC datasheet.pdf