Melexis MLX91204KDC-ABA-001-RE
MLX91204KDC-ABA-001-RE picture photo
Mfg. Part Number
MLX91204KDC-ABA-001-RE
Manufacturer
Product Category
Magnetic Sensors - Hall Effect, Digital Switch, Linear, Compass (ICs)
Brief Description
IC HALL SENSOR 2AXIS ROT 8SOIC
Datasheet Download
MLX91204KDC-ABA-001-RE.pdf
Availability of MLX91204KDC-ABA-001-RE
QUANTITY
MLX91204KDC-ABA-001-RE Order Process
Ship out your order
Specifications of MLX91204KDC-ABA-001-RE
Internal Part NumberEIS-MLX91204KDC-ABA-001-RE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationHF/Green Compliance Declaration
Standard Package3,000
Category Sensors, Transducers
FamilyMagnetic Sensors - Hall Effect, Digital Switch, Linear, Compass (ICs)
SeriesTriaxis®
PackagingTape & Reel (TR)
Sensing Range-
TypeRotary
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Current - Supply16.5mA
Current - Output (Max)-
Output TypeAnalog, Ratiometric
Features-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLX91204KDC-ABA-001-RE
Related LinksMLX91204KDC, MLX91204KDC-ABA-001-RE Datasheet, Melexis Distributor
MLX91204KDC-ABA-001-RE Details Description
Related parts for MLX91204KDC-ABA-001-RE
AC/DC CONVERTER 12V 30W datasheet.pdf
IC 5DRV/3RCV RS232 5V 24-DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 46POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 0.1A SOT-23 datasheet.pdf
CAP 1.5F -20% +80% 5V T/H datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS SEAL IP67 SOLDER datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X6MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 10% 2910 datasheet.pdf
CANMDM-51PH003K-A174 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf