TDK Corporation MLZ2012E4R7M
MLZ2012E4R7M picture photo
Mfg. Part Number
MLZ2012E4R7M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 80MA 300 MOHM
Datasheet Download
MLZ2012E4R7M.pdf
Availability of MLZ2012E4R7M
QUANTITY
MLZ2012E4R7M Order Process
Ship out your order
Specifications of MLZ2012E4R7M
Internal Part NumberEIS-MLZ2012E4R7M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSMD Inductors
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMLZ
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreFerrite
Inductance4.7µH
Tolerance±20%
Current Rating80mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)300 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant70MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.041" (1.05mm)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLZ2012E4R7M
Related LinksMLZ201, MLZ2012E4R7M Datasheet, TDK Corporation Distributor
MLZ2012E4R7M Details Description
Related parts for MLZ2012E4R7M
CONN HEADER .100 DUAL STR 58POS datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 18POS R/A datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 8DFN datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
Connector Receptacle 72 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 6KHZ SOT23-6 datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
DYNAMIC D-3 REC CONT/L PRE-TIN datasheet.pdf
LP.100"SHRD HDR .100" VERT 30GLD datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf