TDK Corporation MLZ2012M3R3HT
MLZ2012M3R3HT picture photo
Mfg. Part Number
MLZ2012M3R3HT
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 3.3UH 500MA 260 MOHM
Datasheet Download
MLZ2012M3R3HT.pdf
Availability of MLZ2012M3R3HT
QUANTITY
MLZ2012M3R3HT Order Process
Ship out your order
Specifications of MLZ2012M3R3HT
Internal Part NumberEIS-MLZ2012M3R3HT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMLZ
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreFerrite
Inductance3.3µH
Tolerance±20%
Current Rating500mA
Current - Saturation350mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)260 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.049" (1.25mm)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLZ2012M3R3HT
Related LinksMLZ201, MLZ2012M3R3HT Datasheet, TDK Corporation Distributor
MLZ2012M3R3HT Details Description
Related parts for MLZ2012M3R3HT
CAP CER 3300PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 354MA 1.6 OHM datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 176LQFP datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 960MA 472 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
RES 2.4K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 48POS STR DUAL .100" datasheet.pdf
Connector Receptacle USB - micro AB 2.0 5 Position Board Cutout, Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
IC VREF SERIES 1.24V/2.5V 5SOT datasheet.pdf