TDK Corporation MLZ2012M6R8HT
MLZ2012M6R8HT picture photo
Mfg. Part Number
MLZ2012M6R8HT
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 350MA 520 MOHM
Datasheet Download
MLZ2012M6R8HT.pdf
Availability of MLZ2012M6R8HT
QUANTITY
MLZ2012M6R8HT Order Process
Ship out your order
Specifications of MLZ2012M6R8HT
Internal Part NumberEIS-MLZ2012M6R8HT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMLZ
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreFerrite
Inductance6.8µH
Tolerance±20%
Current Rating350mA
Current - Saturation220mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)520 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.049" (1.25mm)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLZ2012M6R8HT
Related LinksMLZ201, MLZ2012M6R8HT Datasheet, TDK Corporation Distributor
MLZ2012M6R8HT Details Description
Related parts for MLZ2012M6R8HT
CAP TANT 2.2UF 6.3V 20% 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 69MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC OP-AMP VIDEO HISPD SNGL 8SOIC datasheet.pdf
IDC CABLE - HSC30H/AE30G/HPL30H datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 10-UMAX datasheet.pdf
MOD CORD SGL-ENDED 6-6 WHITE 14' datasheet.pdf
FIXED IND 2.3NH 150MA 800 MOHM datasheet.pdf
RES 680 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 46.4 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 348 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 6.5VOUT 75W datasheet.pdf
FIXED IND 8.2MH 54MA 68 OHM TH datasheet.pdf