TDK Corporation MLZ2012N6R8LT000
MLZ2012N6R8LT000 picture photo
Mfg. Part Number
MLZ2012N6R8LT000
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 550MA 250 MOHM
Datasheet Download
MLZ2012N6R8LT000.pdf
Availability of MLZ2012N6R8LT000
QUANTITY
MLZ2012N6R8LT000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MLZ2012N6R8LT000
Internal Part NumberEIS-MLZ2012N6R8LT000
Standard Package4,000
Material - CoreFerrite
Inductance6.8µH
Tolerance±20%
Current Rating550mA
Current - Saturation110mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)250 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant60MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLZ2012N6R8LT000
Related LinksMLZ2012N, MLZ2012N6R8LT000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MLZ2012N6R8LT000 Details Description
Related parts for MLZ2012N6R8LT000
RES ARRAY 4 RES 910 OHM 0804 datasheet.pdf
IC REG MULT CONFG INV ADJ 5DDPAK datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 12A 24V datasheet.pdf
RES SMD 1.78KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 20MA SC82AB datasheet.pdf
POT LINEAR POSITION datasheet.pdf
POT 50 OHM 25W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP CER 15PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf