Laird Technologies IAS MM24-5RD-UFL
MM24-5RD-UFL picture photo
Mfg. Part Number
MM24-5RD-UFL
Manufacturer
Product Category
RF Antennas
Brief Description
ANT RUBBER DUCK 5.5DBI MAGN U.FL
Datasheet Download
MM24-5RD-UFL.pdf
Availability of MM24-5RD-UFL
QUANTITY
MM24-5RD-UFL Order Process
Ship out your order
Specifications of MM24-5RD-UFL
Internal Part NumberEIS-MM24-5RD-UFL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Antennas
Series-
Packaging*
Frequency GroupUHF (2 GHz ~ 3 GHz)
Frequency (Center/Band)2.4GHz
Frequency Range-
Antenna TypeWhip, Straight
Number of Bands1
VSWR1.5
Return Loss-
Gain5.5dBi
Power - Max10W
Features-
TerminationConnector, U.FL
Ingress Protection-
Mounting TypeMagnetic
Height (Max)8.000" (203.20mm)
ApplicationsWLAN
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MM24-5RD-UFL
Related LinksMM24-5, MM24-5RD-UFL Datasheet, Laird Technologies IAS Distributor
MM24-5RD-UFL Details Description
Related parts for MM24-5RD-UFL
TERM BLOCK PLUG 4POS 3.81MM datasheet.pdf
IC SS MODEM 100-QFP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 180PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 95.3K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 768K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN 05VOUT datasheet.pdf
TVS DIODE 3VWM 9FLIPCHIP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.2A 6WDFN datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-5V 300MA 3W datasheet.pdf