Mechatronics Fan Group MM28080H24B-FSR
MM28080H24B-FSR picture photo
Mfg. Part Number
MM28080H24B-FSR
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 280X80MM 24VDC
Datasheet Download
MM28080H24B-FSR.pdf
Availability of MM28080H24B-FSR
QUANTITY
MM28080H24B-FSR Order Process
Ship out your order
Specifications of MM28080H24B-FSR
Internal Part NumberEIS-MM28080H24B-FSR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMM Series Fans
Standard Package6
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesMM28080
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionRound - 280mm Dia x 80mm W
Air Flow1130.0 CFM (32.0m³/min)
Static Pressure1.000 in H2O (249.1 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise65 dB(A)
Power (Watts)-
RPM3000 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-
Current Rating5.2A
Voltage Range-
Life Expectancy-
Material - FrameMagnesium Alloy
Material - BladeMagnesium Alloy
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MM28080H24B-FSR
Related LinksMM28080, MM28080H24B-FSR Datasheet, Mechatronics Fan Group Distributor
MM28080H24B-FSR Details Description
Related parts for MM28080H24B-FSR
TERM BLOCK HDR 18POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 19.6K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
BOX ALUM GRAY/WHT 17.47"L X 9"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.625" (15.88mm) datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.78K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.09 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 10A datasheet.pdf