Fairchild Semiconductor MM3Z12VC
MM3Z12VC picture photo
Mfg. Part Number
MM3Z12VC
Brief Description
DIODE ZENER 12V 200MW SOD323F
Datasheet Download
MM3Z12VC.pdf
Availability of MM3Z12VC
QUANTITY
MM3Z12VC Order Process
Ship out your order
Specifications of MM3Z12VC
Internal Part NumberEIS-MM3Z12VC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationSOD323F Material 16/Apr/2013
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)12V
Tolerance±5%
Power - Max200mW
Impedance (Max) (Zzt)23 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr900nA @ 8V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1V @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-90, SOD-323F
Supplier Device PackageSOD-323F
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MM3Z12VC
Related LinksMM3Z, MM3Z12VC Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
MM3Z12VC Details Description
Related parts for MM3Z12VC
THERM PTC 100 OHM 110DEG PROBE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
DEMO BOARD VIPER27 L6599A L6564 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT SKT datasheet.pdf