Fairchild Semiconductor MM3Z56VC
MM3Z56VC picture photo
Mfg. Part Number
MM3Z56VC
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 56V 200MW SOD323F
Datasheet Download
MM3Z56VC.pdf
Availability of MM3Z56VC
QUANTITY
MM3Z56VC Order Process
Ship out your order
Specifications of MM3Z56VC
Internal Part NumberEIS-MM3Z56VC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationSOD323F Material 16/Apr/2013
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)56V
Tolerance±5%
Power - Max200mW
Impedance (Max) (Zzt)188 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr45nA @ 39.2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1V @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-90, SOD-323F
Supplier Device PackageSOD-323F
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MM3Z56VC
Related LinksMM3Z, MM3Z56VC Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
MM3Z56VC Details Description
Related parts for MM3Z56VC
IC OPAMP PWR 1.6MHZ HERMETIC TO3 datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.1A SOT223 datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
TVS DIODE 111VWM 179VC SMB datasheet.pdf
CONN ADAPT RCPT MPO-MTRJ 12-PLEX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
POWER MODULE POWERLINE SERIES datasheet.pdf
CHIP MULTILAYER LC FILTER datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 1.48A 78 MOHM datasheet.pdf