Fairchild Semiconductor MM3Z5V6B
MM3Z5V6B picture photo
Mfg. Part Number
MM3Z5V6B
Brief Description
DIODE ZENER 5.6V 200MW SOD323F
Datasheet Download
MM3Z5V6B.pdf
Availability of MM3Z5V6B
QUANTITY
MM3Z5V6B Order Process
Ship out your order
Specifications of MM3Z5V6B
Internal Part NumberEIS-MM3Z5V6B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationSOD323F Material 16/Apr/2013
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.6V
Tolerance±2%
Power - Max200mW
Impedance (Max) (Zzt)37 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr900nA @ 2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1V @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-90, SOD-323F
Supplier Device PackageSOD-323F
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MM3Z5V6B
Related LinksMM3Z, MM3Z5V6B Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
MM3Z5V6B Details Description
Related parts for MM3Z5V6B
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 8DFN datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 200V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 24 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS PIN datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 26A TO220FP datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP FILM 6.8UF 10% 310VAC RADIAL datasheet.pdf