ON Semiconductor MM3Z5V6ST1
MM3Z5V6ST1 picture photo
Mfg. Part Number
MM3Z5V6ST1
Brief Description
DIODE ZENER 5.6V 200MW SOD323
Datasheet Download
MM3Z5V6ST1.pdf
Availability of MM3Z5V6ST1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MM3Z5V6ST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of MM3Z5V6ST1
Internal Part NumberEIS-MM3Z5V6ST1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 30/Jun/2006
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.6V
Tolerance±2%
Power - Max200mW
Impedance (Max) (Zzt)40 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-76, SOD-323
Supplier Device PackageSOD-323
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MM3Z5V6ST1
Related LinksMM3Z5, MM3Z5V6ST1 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MM3Z5V6ST1 Details Description
Related parts for MM3Z5V6ST1
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 64VQFN datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 2.4A IPAK datasheet.pdf
RES SMD 1.8 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
CONN HDR 41POS 2MM T/H R/A datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 560MA 400 MOHM datasheet.pdf
IC SRAM 64K X 16 5.0V 44-SOJ datasheet.pdf
POE GIGA MINIMC TX/LX-CWDM-SM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf