ON Semiconductor MM3Z5V6ST1G
MM3Z5V6ST1G picture photo
Mfg. Part Number
MM3Z5V6ST1G
Brief Description
DIODE ZENER 5.6V 200MW SOD323
Datasheet Download
MM3Z5V6ST1G.pdf
Availability of MM3Z5V6ST1G
QUANTITY
MM3Z5V6ST1G Order Process
Ship out your order
Specifications of MM3Z5V6ST1G
Internal Part NumberEIS-MM3Z5V6ST1G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCopper Wire 08/Jun/2009
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.6V
Tolerance±2%
Power - Max200mW
Impedance (Max) (Zzt)40 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-76, SOD-323
Supplier Device PackageSOD-323
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MM3Z5V6ST1G
Related LinksMM3Z5, MM3Z5V6ST1G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MM3Z5V6ST1G Details Description
Related parts for MM3Z5V6ST1G
IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER 5.5V RS232 28TSSO datasheet.pdf
CABLE TIE STD GREEN 7.4" datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 2A 3V datasheet.pdf
FUSE CERM 1.6A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU ADJ 6SON datasheet.pdf
RES 324 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 821 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.56 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 36POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD .156" 22POS WIREWR datasheet.pdf