ON Semiconductor MM3Z5V6T1G
MM3Z5V6T1G picture photo
Mfg. Part Number
MM3Z5V6T1G
Brief Description
DIODE ZENER 5.6V 300MW SOD323
Datasheet Download
MM3Z5V6T1G.pdf
Availability of MM3Z5V6T1G
QUANTITY
MM3Z5V6T1G Order Process
Ship out your order
Specifications of MM3Z5V6T1G
Internal Part NumberEIS-MM3Z5V6T1G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCopper Wire 08/Jun/2009
Standard Package1
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.6V
Tolerance±7%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)40 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-76, SOD-323
Supplier Device PackageSOD-323
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MM3Z5V6T1G
Related LinksMM3Z5, MM3Z5V6T1G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MM3Z5V6T1G Details Description
Related parts for MM3Z5V6T1G
CONN RECEPT METRIC 2MM 125PIN datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBK ISO CM 14SOIC datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 15NS 24DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
RES 309 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SAFE LITE CURTAIN ARM/FT 1124MM datasheet.pdf
SAFE LITE CURTAIN ARM/FT 1924MM datasheet.pdf
FUSE HEV LC 450VDC 15A PLUG IN datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V CMOS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS JAM NUT SKT datasheet.pdf