Fairchild Semiconductor MM3Z62VB
MM3Z62VB picture photo
Mfg. Part Number
MM3Z62VB
Brief Description
DIODE ZENER 62V 200MW SOD323F
Datasheet Download
MM3Z62VB.pdf
Availability of MM3Z62VB
QUANTITY
MM3Z62VB Order Process
Ship out your order
Specifications of MM3Z62VB
Internal Part NumberEIS-MM3Z62VB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationSOD323F Material 16/Apr/2013
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)62V
Tolerance±2%
Power - Max200mW
Impedance (Max) (Zzt)202 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr45nA @ 43.4V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1V @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-90, SOD-323F
Supplier Device PackageSOD-323F
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MM3Z62VB
Related LinksMM3Z, MM3Z62VB Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
MM3Z62VB Details Description
Related parts for MM3Z62VB
FIXED IND 10UH 15MA 2.55 OHM SMD datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 1.25A 125VAC/VDC datasheet.pdf
CAP CER 220PF 2.5KV NP0 1812 datasheet.pdf
RES SMD 19.1 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
LED RED XLAMP CLR SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 43A TO220-3-31 datasheet.pdf
RES 25 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 11.3K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf