ON Semiconductor MM3Z6V2T1
MM3Z6V2T1 picture photo
Mfg. Part Number
MM3Z6V2T1
Brief Description
DIODE ZENER 6.2V 200MW SOD323
Datasheet Download
MM3Z6V2T1.pdf
Availability of MM3Z6V2T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MM3Z6V2T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of MM3Z6V2T1
Internal Part NumberEIS-MM3Z6V2T1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 27/Jun/2007
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)6.2V
Tolerance±5%
Power - Max200mW
Impedance (Max) (Zzt)10 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr3µA @ 4V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-76, SOD-323
Supplier Device PackageSOD-323
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MM3Z6V2T1
Related LinksMM3Z, MM3Z6V2T1 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MM3Z6V2T1 Details Description
Related parts for MM3Z6V2T1
RACK STEEL 13X21X12.5 GRY datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 4.5NS 44PLCC datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL STR 40POS datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SIDE datasheet.pdf
RES SMD 5.11K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf