Omron Automation & Safety MM4KP DC100/110
MM4KP DC100/110 picture photo
Mfg. Part Number
MM4KP DC100/110
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 110V
Datasheet Download
MM4KP DC100/110.pdf
Availability of MM4KP DC100/110
QUANTITY
MM4KP DC100/110 Order Process
Ship out your order
Specifications of MM4KP DC100/110
Internal Part NumberEIS-MM4KP DC100/110
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesMMK
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeLatching, Dual Coil
Coil Current22mA
Coil Voltage110VDC
Contact Form4PDT (4 Form C)
Contact Rating (Current)5A
Switching Voltage250VAC, 250VDC - Max
Turn On Voltage (Max)88 VDC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time60ms
Release Time30ms
Features-
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In, 14 Pin
Contact MaterialSilver (Ag)
Coil Power2.7 W
Coil Resistance4.5 kOhms
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MM4KP DC100/110
Related LinksMM4KP D, MM4KP DC100/110 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
MM4KP DC100/110 Details Description
Related parts for MM4KP DC100/110
IC REG LDO 2.8V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 86.6KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES MO 1W 0.68 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 680 I/O 1759FCBGA datasheet.pdf
TVS DIODE 85.5VWM 137VC 1.5KE datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN 15VOUT datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 60MA 250VAC RAD datasheet.pdf
RES 46.4 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE 40COND 16AWG SHLD 100' datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
FILT DSUB 9POS M-F ADPTR datasheet.pdf