Omron Automation & Safety MM4XKP-DC125
MM4XKP-DC125 picture photo
Mfg. Part Number
MM4XKP-DC125
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 125V
Datasheet Download
MM4XKP-DC125.pdf
Availability of MM4XKP-DC125
QUANTITY
MM4XKP-DC125 Order Process
Ship out your order
Specifications of MM4XKP-DC125
Internal Part NumberEIS-MM4XKP-DC125
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesMMK
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeLatching, Dual Coil
Coil Current21.6mA
Coil Voltage125VDC
Contact Form4PDT (4 Form C)
Contact Rating (Current)5A
Switching Voltage250VAC, 250VDC - Max
Turn On Voltage (Max)100 VDC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time60ms
Release Time30ms
Features-
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In, 14 Pin
Contact MaterialSilver (Ag)
Coil Power2.7 W
Coil Resistance5.79 kOhms
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MM4XKP-DC125
Related LinksMM4XKP, MM4XKP-DC125 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
MM4XKP-DC125 Details Description
Related parts for MM4XKP-DC125
DIODE ZENER 6.8V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 150PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
IC DRVR DUAL SYNC BUCK 14-SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT ROMLESS 84PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 18POS CABLE SKT datasheet.pdf
MODULE DIODE 1600V 80A ADD-A-PAK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN datasheet.pdf