Omron Automation & Safety MM4XKP-JD DC100/110
MM4XKP-JD DC100/110 picture photo
Mfg. Part Number
MM4XKP-JD DC100/110
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 110V
Datasheet Download
MM4XKP-JD DC100/110.pdf
Availability of MM4XKP-JD DC100/110
QUANTITY
MM4XKP-JD DC100/110 Order Process
Ship out your order
Specifications of MM4XKP-JD DC100/110
Internal Part NumberEIS-MM4XKP-JD DC100/110
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesMMK
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeLatching, Dual Coil
Coil Current24.5mA
Coil Voltage110VDC
Contact Form4PDT (4 Form C)
Contact Rating (Current)5A
Switching Voltage250VAC, 250VDC - Max
Turn On Voltage (Max)88 VDC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time60ms
Release Time30ms
Features-
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In, 14 Pin
Contact MaterialSilver (Ag)
Coil Power2.7 W
Coil Resistance4.5 kOhms
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MM4XKP-JD DC100/110
Related LinksMM4XKP-JD, MM4XKP-JD DC100/110 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
MM4XKP-JD DC100/110 Details Description
Related parts for MM4XKP-JD DC100/110
TVS DIODE 15.3VWM 26.78VC SMD datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC INVERTER 8-INPUT 20SOIC datasheet.pdf
IC REG BOOST 5V 1.5A 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 8.4PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
RES 25.3 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
RES 4.27K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES NETWORK 4 RES MULT OHM AXIAL datasheet.pdf
OSC VCTCXO 19.2MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf
CAP CER 110PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf