JAE Electronics MM50-200B2-2RE
MM50-200B2-2RE picture photo
Mfg. Part Number
MM50-200B2-2RE
Manufacturer
Product Category
Memory Connectors - Inline Module Sockets
Brief Description
CONN SODIMM DDR2 200PS R/A SMD
Datasheet Download
MM50-200B2-2RE.pdf
Availability of MM50-200B2-2RE
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MM50-200B2-2RE Order Process
Ship out your order
Specifications of MM50-200B2-2RE
Internal Part NumberEIS-MM50-200B2-2RE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15
Category Connectors, Interconnects
FamilyMemory Connectors - Inline Module Sockets
SeriesMM50
PackagingTray
Connector StyleSODIMM
Number of Positions200
Memory TypeDDR 2 SDRAM
StandardsMO-274
Mounting TypeSurface Mount, 25° Angle
FeaturesBoard Guide, Latches
Mounting FeatureReverse
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness12µin (0.30µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MM50-200B2-2RE
Related LinksMM50-20, MM50-200B2-2RE Datasheet, JAE Electronics Distributor
MM50-200B2-2RE Details Description
Related parts for MM50-200B2-2RE
TRIMMER 200K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 500MA 250VAC/VDC datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 1.45K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
RES SMD 2 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CSTR,STR,SU datasheet.pdf
CONN FPC VERT 20POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
350 TB SPR CLA 90D B/T datasheet.pdf
LITEPIPE FLEX WHITE TRANSLUC 8" datasheet.pdf