ON Semiconductor MM5Z5V6ST1
MM5Z5V6ST1 picture photo
Mfg. Part Number
MM5Z5V6ST1
Brief Description
DIODE ZENER 5.6V 200MW SOD523
Datasheet Download
MM5Z5V6ST1.pdf
Availability of MM5Z5V6ST1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MM5Z5V6ST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of MM5Z5V6ST1
Internal Part NumberEIS-MM5Z5V6ST1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 30/Jun/2006
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.6V
Tolerance±2%
Power - Max200mW
Impedance (Max) (Zzt)40 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MM5Z5V6ST1
Related LinksMM5Z5, MM5Z5V6ST1 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MM5Z5V6ST1 Details Description
Related parts for MM5Z5V6ST1
RES SMD 63.4 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 287 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 18.0K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES SMD 24 OHM 3/4W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
IC MUX 8CH LATCHUP PROOF 16LFCSP datasheet.pdf
CABLE RJ45 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM T766 datasheet.pdf
CAP CER 2PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf