JAE Electronics MM60-52B1-G1-R850
MM60-52B1-G1-R850 picture photo
Mfg. Part Number
MM60-52B1-G1-R850
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN 52POS MINI EXPRESS CARD SMD
Datasheet Download
MM60-52B1-G1-R850.pdf
Availability of MM60-52B1-G1-R850
QUANTITY
MM60-52B1-G1-R850 Order Process
Ship out your order
Specifications of MM60-52B1-G1-R850
Internal Part NumberEIS-MM60-52B1-G1-R850
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsCard Selection Guide
Product Training ModulesMM60 PCIe Mini Card Connector
Standard Package850
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
SeriesMM60
PackagingTape & Reel (TR)
Card TypePCI Express Mini Card
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions52
Card Thickness0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Pitch0.031" (0.80mm)
FeaturesBoard Guide
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Contact Type-
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Material - InsulationThermoplastic
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MM60-52B1-G1-R850
Related LinksMM60-52B, MM60-52B1-G1-R850 Datasheet, JAE Electronics Distributor
MM60-52B1-G1-R850 Details Description
Related parts for MM60-52B1-G1-R850
CAP CER 0.047UF 1KV X7R 1825 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
ENCODER OPTICAL PNL MNT 120CPR datasheet.pdf
IC MEM FIFO 2048X9 12NS 28-DIP datasheet.pdf
CONN RECEPT 280POS 0.8MM T/H datasheet.pdf
RES SMD 3.57 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
SBC ATOM E640T 1.0 GHZ 1 GB datasheet.pdf