JAE Electronics MM60-76B2-G1-R1000
MM60-76B2-G1-R1000 picture photo
Mfg. Part Number
MM60-76B2-G1-R1000
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN MINI PCI EXPRESS 76POS SMD
Datasheet Download
MM60-76B2-G1-R1000.pdf
Availability of MM60-76B2-G1-R1000
QUANTITY
MM60-76B2-G1-R1000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MM60-76B2-G1-R1000
Internal Part NumberEIS-MM60-76B2-G1-R1000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsCard Selection Guide
Product Training ModulesMM60-76B2-G1 Display Mini Card Connector
Featured ProductMM60-B Series 76-Contact Display Mini Card Standard Compatible Connectors
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
SeriesMM60
PackagingTape & Reel (TR)
Card TypePCI Express Mini Card
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions76
Card Thickness0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Pitch0.031" (0.80mm)
FeaturesBoard Guide
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Contact Type-
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Material - InsulationThermoplastic
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MM60-76B2-G1-R1000
Related LinksMM60-76B2, MM60-76B2-G1-R1000 Datasheet, JAE Electronics Distributor
MM60-76B2-G1-R1000 Details Description
Related parts for MM60-76B2-G1-R1000
CONN RCA JACK R/A RED/GRN/BLU datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM CM 24-QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS T/H R/A SN PIN datasheet.pdf
RES SMD 102K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
ATA POWER CONNECTOR IDT TYPE datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS CABLE SKT RA datasheet.pdf