Vishay/Beyschlag MMA02040C1000FB300
MMA02040C1000FB300 picture photo
Mfg. Part Number
MMA02040C1000FB300
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 100 OHM 1% 0.4W 0204
Datasheet Download
MMA02040C1000FB300.pdf
Availability of MMA02040C1000FB300
QUANTITY
MMA02040C1000FB300 Order Process
Ship out your order
Specifications of MMA02040C1000FB300
Internal Part NumberEIS-MMA02040C1000FB300
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMM-HV Professional High Voltage Thin-Film MELF Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMMA 0204 - Professional
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseMELF, 0204
Supplier Device Package0204
Size / Dimension0.055" Dia x 0.142" L (1.40mm x 3.60mm)