Vishay/Beyschlag MMA02040C1001FB300
MMA02040C1001FB300 picture photo
Mfg. Part Number
MMA02040C1001FB300
Brief Description
RES SMD 1K OHM 1% 0.4W 0204
Datasheet Download
MMA02040C1001FB300.pdf
Availability of MMA02040C1001FB300
QUANTITY
MMA02040C1001FB300 Order Process
Ship out your order
Specifications of MMA02040C1001FB300
Internal Part NumberEIS-MMA02040C1001FB300
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMM-HV Professional High Voltage Thin-Film MELF Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseMELF, 0204
Supplier Device Package0204
Size / Dimension0.055" Dia x 0.142" L (1.40mm x 3.60mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MMA02040C1001FB300
Related LinksMMA02040C, MMA02040C1001FB300 Datasheet, Vishay/Beyschlag Distributor
MMA02040C1001FB300 Details Description
Related parts for MMA02040C1001FB300
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
1101LF METRAL RCT STR PF 5X24 datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
TVS DIODE 185VWM 328VC 1.5KE datasheet.pdf
CAP CER 0.27UF 50V X7R 1825 datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 348 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 95.3K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 2VOUT 30W datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
RES SMD 8.2 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
98 dB, 96 kHz, Multi-Bit Audio A/D Converter IC datasheet.pdf