Vishay/Dale MMA21-044
MMA21-044 picture photo
Mfg. Part Number
MMA21-044
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
CONN RACK/PANEL 44POS 5A
Datasheet Download
MMA21-044.pdf
Availability of MMA21-044
QUANTITY
MMA21-044 Order Process
Ship out your order
Specifications of MMA21-044
Internal Part NumberEIS-MMA21-044
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesMM22
PackagingBulk
Connector Usage-
Connector TypePlug, Male Pins
Connector StyleRack and Panel
Number of Positions44
Number of Positions LoadedAll
Pitch-
Number of Rows4
Number of Columns-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Cup
Contact Layout, Typical-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorGreen
Current Rating5A
Material Flammability Rating-
Operating Temperature-
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MMA21-044
Related LinksMMA2, MMA21-044 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
MMA21-044 Details Description
Related parts for MMA21-044
IC CPLD 216MC 20NS 160PQFP datasheet.pdf
IC RESET CIRCUIT 3.08V SOT-23 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 128POS .050" datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 3.00V SOT23-5 datasheet.pdf
HEX STANDOFF M4 ALUMINUM 20MM datasheet.pdf
DIP CODED ROTARY SWITCH datasheet.pdf
CAP CER 27PF 500V Y5T RADIAL datasheet.pdf
SURFACE LS BELT 25X60" A VFN datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.25A 6WSON datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf