Vishay/Beyschlag MMB02070C1001FB700
MMB02070C1001FB700 picture photo
Mfg. Part Number
MMB02070C1001FB700
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1K OHM 1% 1W 0207
Datasheet Download
MMB02070C1001FB700.pdf
Availability of MMB02070C1001FB700
QUANTITY
MMB02070C1001FB700 Order Process
Ship out your order
Specifications of MMB02070C1001FB700
Internal Part NumberEIS-MMB02070C1001FB700
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMM-HV Professional High Voltage Thin-Film MELF Resistors
Standard Package7,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMMB 0207 - Professional
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseMELF, 0207
Supplier Device Package0207
Size / Dimension0.087" Dia x 0.228" L (2.20mm x 5.80mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MMB02070C1001FB700
Related LinksMMB02070C, MMB02070C1001FB700 Datasheet, Vishay/Beyschlag Distributor
MMB02070C1001FB700 Details Description
Related parts for MMB02070C1001FB700
RES SMD 47.5 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND datasheet.pdf
AUTOTUNE PNP TMR REMOTE TCH datasheet.pdf
IC FREQ GEN W/CPU CLOCK 56-SSOP datasheet.pdf
RES 1.82 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 0.301 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HSC HIGH ACCURACY 1% TOTAL datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL. TYP A, AFS 2, TU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
SCR 1200V 1180A E-PUK datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf