Vishay/Dale MMB25-044
MMB25-044 picture photo
Mfg. Part Number
MMB25-044
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
CONN RACK/PANEL 44POS 5A
Datasheet Download
MMB25-044.pdf
Availability of MMB25-044
QUANTITY
MMB25-044 Order Process
Ship out your order
Specifications of MMB25-044
Internal Part NumberEIS-MMB25-044
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesMM22
PackagingBulk
Connector Usage-
Connector TypePlug, Male Pins
Connector StyleRack and Panel
Number of Positions44
Number of Positions LoadedAll
Pitch-
Number of Rows4
Number of Columns-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Layout, Typical-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
ColorGreen
Current Rating5A
Material Flammability Rating-
Operating Temperature-
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MMB25-044
Related LinksMMB2, MMB25-044 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
MMB25-044 Details Description
Related parts for MMB25-044
FEMALE SCREWLOCK KIT (10 PCS) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
DICHTUNGSHALTER datasheet.pdf
RES SMD 14.2KOHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
9 POS HOOD DIE CAST SHORT JACK datasheet.pdf
TRI N PLUG F PLAS 12-19 NO N datasheet.pdf
ULTRASONIC CEILING SENSOR datasheet.pdf
CAP CER 8.6PF 100V NP0 0201 datasheet.pdf