Vishay/Dale MMB25-044
MMB25-044 picture photo
Mfg. Part Number
MMB25-044
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
CONN RACK/PANEL 44POS 5A
Datasheet Download
MMB25-044.pdf
Availability of MMB25-044
QUANTITY
MMB25-044 Order Process
Ship out your order
Specifications of MMB25-044
Internal Part NumberEIS-MMB25-044
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesMM22
PackagingBulk
Connector Usage-
Connector TypePlug, Male Pins
Connector StyleRack and Panel
Number of Positions44
Number of Positions LoadedAll
Pitch-
Number of Rows4
Number of Columns-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Layout, Typical-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
ColorGreen
Current Rating5A
Material Flammability Rating-
Operating Temperature-
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MMB25-044
Related LinksMMB2, MMB25-044 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
MMB25-044 Details Description
Related parts for MMB25-044
MOSFET N-CH 150V 29A D-PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 150V 0606 datasheet.pdf
RES SMD 28.7K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
C/A 62.5/125UM,ZIPST,MTRJ 1M1 datasheet.pdf
RES SMD 39 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
IC MPU Q OR IQ 1.2GHZ 689TEPBGA datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 465MA 400 MOHM datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.3V 26A SMD datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 100V CH 1206 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf